Gimnazjum im. Dzieci Zamojszczyzny w Bodaczowie

Troje uczniów naszego gimnazjum zostało nagrodzonych w konkursie literacko- fotograficznym „Mała ojczyzna - ludzie i miejsca”, zorganizowanym przez III Liceum Ogólnokształcące w Zamościu.

W kategorii „fotografia” pierwsze miejsce zajął Sebastian Granda (kl. II) za tryptyk „Ułani”.

W kategorii „opowiadanie” trzecie miejsce przypadło Wiktorii Budzyńskiej (kl. III a) za utwór pt. „O czym szumią rzeki”. Doceniona została również Joanna Budzyńska, która w kategorii „wywiad” otrzymała wyróżnienie.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na niwie literacko – fotograficznej.

Poniżej fragment opowiadania Wiktorii Budzyńskiej „O czym szumią rzeki”.

Jestem tu już od bardzo dawna. Najpierw byłam bezkresnym oceanem, lecz później On rzekł: „Niech ukaże się powierzchnia sucha” i jestem tu, gdzie jestem. Widziałam dużo cudownych rzeczy: piękno wschodzącego słońca, paciorki wody na liściach, fantazyjne przemiany pór roku. Ten świat nie jest stworzony idealnie. Widziałam też straszne chwile, które na zawsze chciałabym wyrzucić z głębi mej pamięci.

Wszyscy chcą zapomnieć o zimie, choć każdy pamięta. Każdy pamięta do dziś, ale nie chcę na nowo rozdrapywać ran, na nowo opłakiwać kruchości istnienia. Ja najbardziej lubiłam Stasia. Ten mały, ciemnowłosy chłopczyk często przychodził do mnie i opowiadał, co się dzieje dalej, za brzegami. Często też się zwierzał. Pewnego dnia pojawił się bardzo wystraszony. Próbowałam go uspokoić moim szumnym głosem, lecz był zbyt poruszony. Mówił coś o koledze. Bałam się, że to usłyszę. Wiedziałam, co tam się dzieje.

- Nie wytrzymam tam – łkał. - Już nie chcę tam wracać. Dzisiaj… dzisiaj zabili Franka. Codziennie ktoś znika. Mama nie ma co do garnka włożyć, a ma być jeszcze gorzej- mówił.

Od tamtej pory, gdy przychodził do mnie, był coraz bardziej przygnębiony. Zgasł jego entuzjazm, który zawsze okazywał. Było mi go żal. A mogłam tylko go wysłuchać.